İş Bankası Kredi kartımı kaybettim/çaldırdım, ne yapmalıyım?

​Kartınızı kaybettiğinizi/çaldırdığınızı fark ettiğiniz anda herhangi bir Şubemize veya  Telefon Şubemizi arayarak  ulaşacağınız müşteri temsilcimize kartınızın kaybolduğunu/çalındığını bildirmeniz yeterli olup Bankamız sizin için gerekli önlemleri alacaktır. Ayrıca, Müşteri Şifreniz varsa İnternet Şubesinden ve İşCep’ten de kartınızın kaybolduğunu/çalındığını bildirebilirsiniz.

Telefon Şubesi aracılığıyla bankamıza ait bilgileri tuşlayarak kendinizi tanıtabilirsiniz! 
0 850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizde kendinizi sisteme tanıtma işlemini 4 şekilde yapabilirsiniz:
• Müşteri numaranızı ve Müşteri Şifrenizi veya Ticari Şifrenizi tuşlayarak
• 16 haneli Bankamatik kartı numaranızı ve kart şifrenizi tuşlayarak
• 16 haneli Kredi kartı numaranızı ve kart şifrenizi tuşlayarak
• 11 haneli hesap numarası ve hesaba ait Bankamatik kartı şifrenizi tuşlayarak
Telefon Şubesi aracılığıyla tüm bankacılık işlemlerini yapabilmeniz için müşteri numaranızı ve 6 haneli Müşteri Şifrenizi veya Ticari Şifrenizi tuşlamanız gerekmektedir.
Şifreniz yoksa veya unuttuysanız, şifrenizi Telefon Şubemizde 5.1.1 Müşteri Şifresi veya Ticari Şifre Alma menüsünden, şubelerimizden Geçici Müşteri Şifresi* ile, Bankamatiklerimizden veya Anında Şifre uygulaması aracılığı ile belirleyebilirsiniz.
Telefon Şubemize, Türkiye’den ve K.K.T.C.’den 0 850 724 0 724 ‘ü arayarak, yurt dışından ise +90 850 724 0 724 ’ü arayarak ulaşabilirsiniz.

Kaybolan/çalınan kartınızın yerine Bankamız tarafından üretilecek olan yeni kredi kartınız en kısa sürede, tercih edeceğiniz adrese veya şubenize gönderilecekti

admin

admin

Manisa Turgutlu dan dunyaya..:)) Bu site üyelik iptalleri hakkında size kısa yollar gosteren bir sitedır..

Leave a Response