Keylogger Bilgisayarlarınızdan Nasıl Silinir?

Bilgisayarlarınızda yazdığınız her şeyi kaydeden ve bunları başka kişilerle paylaşan yazılımlar yani keyloggerlar özellikle bilgilerinizi kötü niyetle kullanmak isteyenler tarafından üretilmekte ve bilgisayarlarınıza bulaştırılmaktadır. Düzenli olarak bilgisayarlarınızda keyloggerın silinmesi, internette vakit geçiren her bilgisayar kullanıcısı için mutlaka yapılmalıdır. Keylogger nasıl silinir konusuna geçmeden önce keylogger nasıl bulaşır, kullanım amaçları nedir, keylogger nasıl tespit edilir gibi konuları açıklamamızda yarar var.

Keylogger Nasıl Bulaşır?
Keyloggerlar bilgisayarınıza birkaç farklı yöntemle bulaşır. Bilgisayarınız, tam donanımlı bir virüs programı tarafından korunuyor olsa bile malesef çoğu anti-virüs programının göremeyeceği keylogger türleri bulunmaktadır. Keyloggerların bilgisayarınıza bulaşmasında genel olarak 3 yaygın yöntem vardır.

Keylogger Nasıl Tespit Edilir?
Bilgisayarınızda keylogger olup olmadığını anlamak için teknik 5-6 yöntem olsa da aslında kullandığınız işletim sistemi ve versiyonundan tutun da kullandığınız ana kart çeşitlerine göre %100 tespit etmenizi engelleyecek birçok etken bulunmaktadır. Bu nedenle tespitte en çok üzerinden durulması gereken konu çevrenizde sizin özel bilgilerinize ihtiyaç duyan birilerinin olup olmadığıdır. Bazen kıskanç bir sevgili, bazen de hırslı bir iş arkadaşı sizinle ilgili daha çok bilgi edinmek için özel yazışmalarınızı ve şifrelerinizi merak edebilir. Bu nedenle internette yazan keylogger nasıl bulunur yazılarını okumaya zaman harcamak yerine bilgisayarınıza bir tane antilogger programı yükleyerek 7/24 bilgisayarınızı keyloggerlara karşı güvenli olabilirsiniz.

Keylogger Nasıl Silinir?
Keyloggerları manuel yani elinizle silmek aslında geçici bir çözümdür. O yazılımı bilgisayarınıza yükleyecek kişi bu işlemi tekrarlayarak silmenize rağmen bilgisayarınıza tekrar keylogger yükleyebilir. Uzun ve kalıcı yöntem ise antilogger ya da anti-keylogger denilen programlar tarafından bilgisayarınızdan keyloggerları temizlemeniz ve bu programlar sayesinde 7/24 bilgisayarınızın yeni yüklenebilecek keyloggerları da düzenli silmesinin sağlanmasıdır.

admin

admin

Manisa Turgutlu dan dunyaya..:)) Bu site üyelik iptalleri hakkında size kısa yollar gosteren bir sitedır..

Leave a Response